Květen 2013

Orgánové hodiny

18. května 2013 v 18:28 | Iva a Karel

Na výše uvedeném obrázku jsou znázorněny časy, kdy se čistí jednotlivé orgány. Například: Žlučník se čistí od 23 do 1 hod. v noci, pak následují Játra od 1 - 3 hod. atd.

Tai Chi a Chi Kung pro zdraví

15. května 2013 v 16:36 | Iva
Tai Chi bývá někdy nazýváno meditací v pohybu,
Chi Kung zase meditací vestoje.


Pro ladné a plynulé pohyby z těchto cvičení vycházející se používá krásná metamofora: "Tai Chi plyne jako voda v řece a oblaka po nebi." Znamená to, že při cvičení Tai Chi se projevuje přirozenost, která je stavebním kamenem Taoismu. Je vhodné jako relaxace a na podporu duševní i fyzické stránky cvičících. Cvičíme vnitřní pomalou formu vycházející z čínského bojového umění, ze stylu rodiny Yang. Sestava je složena ze 108 pohybů, kterou jsem ještě rozdělila do několika kratších úseků, aby se ji mohl naučit každý, kdo má zájem o tento druh cvičení. Věnujeme se však i kratším sestavám - 8, 12, 48 pohybů... a pohybům a sestavám z Chi Kungu.

Tai Chi se cvičí především pro zlepšení fyzického i psychického zdraví. Eliminuje stres, zejména v dnešní uspěchané době. Rotačním pohybem páteře se masíruje zádové svalstvo a orgány uložené v dutině břišní, tudíž se zlepšuje trávení a střevní peristaltika. Při správně provedených pohybech se zlepšuje celková koordinace, protahují se šlachy, procvičují klouby. Při pravidelném cvičení se zlepšuje celková kondice, která se projevuje jistějším a zároveň pružnějším postojem. Tai Chi je dobrou prevencí proti artróze, osteoporóze, pomáhá při ženských onemocněních, zlepšuje se dýchání a krevní oběh.

Při cvičení Chi Kungu vycházíme z pravidel Pěti elementů, učení které vychází z celostní medicíny (TČM) a je spojeno jak s jednotlivými ročními obdobími, tak s našimi orgány. Např. jaro (21. březen - 3. červen) - element Dřeva - procvičujeme meridiány (energetické dráhy, jež využívá např. akupunktura) Jater a Žlučníku. Od 4. do 21. června je možné cvičit meridiány Žaludku a Sleziny/Slinivky. Léto (22. červen - 4. září) je spojeno s elementem Oheň, a to posilujeme zejména Srdce, Tenké Střevo a Perikard (Obal srdce) a Tři Ohně... Na podzim (23. září - 3. prosinec) pak nastává období Kovu - které se vztahuje k orgánům Plic a Tlustého Střeva a zima je ve znamení elementu Vody (1. leden - 3. březen a 22. - 31. prosinec) - Ledviny a Močový Měchýř... Mezi jednotlivými ročními obdobími jsou tzv. meziobdobí, které nám pomohou dostat se "do vlastního středu" - jsou spojeny se Zemí - s Matkou Zemí (3. - 20. březen 4. - 21. červen, 5. - 22. září a 4. - 21. prosinec) a orgány Žaludku a Sleziny/Slinivky. Cvičení přizpůsobujeme momentálním potřebám a rozpoložení cvičících.

Hodně se zaměřujeme na správné dýchání a prodýchání při rozcvičce, jednotlivých pohybech i sestavách.

Číňané říkají, že stárnutí člověka se projevuje nejprve v kolenou. Začíná nejistotou, třesem a bolestí. Vše se však dá i ve vyšším věku napravit. Pomůže nám k tomu dobrá psychická pohoda, zdravá a vyvážená strava a samozřejmě pokud možno každodenní pohyb.

S Tai Chi se nedoporučuje začínat ženám v 1. nebo 3. trimestru těhotenství, Pokud už však Tai Chi cvičily, je možné pokračovat, ale v šetrném rozsahu pohybu - omezit rotace páteře. Pokud byl či je člověk vážně nemocen, doporučuje se konzultace s ošetřujícím lékařem, zda cvičení pro zdraví tohoto typu doporučí.
Je vhodné pro ženy, muže všech věkových kategorií. Součástí cvičení je protahování meridiánů (energetických drah v těle vycházející z učení na základě tradiční čínské medicíny), přidáváme tzv. terapeutické šumy - které posilují jednotlivé orgány a závěrečná relaxace. V rámci relaxace využíváme i zvukové vibrace - tj. "zpíváme" alikvotní tóny a hlásky na celkovou harmonizaci energetických center.

V případě zájmu, Vás srdečně zvu na kurzy pro veřejnost, jejichž termíny a místa konání najdete na tomto blogu.

Cvičíme také společně se seniory a handicapovanými vsedě, za kterými docházíme na různá místa.

Těšíme se na vás Mrkající

Iva a Karel